DCM1352U020AB2B
Mfr.Part #
DCM1352U020AB2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 20V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-10% +75%
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
DCM
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Datasheets
DCM1352U020AB2B
DCM Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals