DCM133U040BC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCM133U040BC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
13000μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Series :
DCM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
40V
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
DCM133U040BC2B
DCM 13000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals