D271G39U2JH6UJ5R
Mfr.Part #
D271G39U2JH6UJ5R
Description
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
270pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±2%
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
D271G39U2JH6UJ5R
Vishay D271G39U2JH6UJ5R
D 270pF 100V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D271G39U2JH6UJ5R Overview
A program's size/dimension is 0.394Dia 10.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is U2J and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
D271G39U2JH6UJ5R Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm