D271G39U2JH6TL2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D271G39U2JH6TL2R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
270pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
D
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
U2J
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D271G39U2JH6TL2R
Vishay D271G39U2JH6TL2R
D 270pF 100V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D271G39U2JH6TL2R Overview
A program's size/dimension is 0.394Dia 10.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is U2J and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.
D271G39U2JH6TL2R Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm