D12390F20V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D12390F20V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
128-BFQFP
Datasheet
Download
Description
D12390F20V - 16-BIT H8S MCU
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
yes
Core Processor :
H8S/2000
Watchdog Timer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
Access Time :
20 μs
Core Size :
16-Bit
Series :
H8® H8S/2300
Number of Timers/Counters :
8
Bit Size :
16
Published :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Interface :
SCI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
3.15mm
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Pin Count :
128
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
No
Program Memory Type :
ROMless
Connectivity :
SCI, SmartCard
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
No
Number of Pins :
128
Mount :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
D12390
Length :
20mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V