D12312SVTE25V
Mfr.Part #
D12312SVTE25V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP
Stock
593
In Stock :
593
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Number of Timers/Counters :
8
Series :
H8® H8S/2300
Frequency :
25MHz
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Base Part Number :
D12312
RAM Size :
8K x 8
Packaging :
Tray
Interface :
SCI
Operating Supply Voltage :
3.3V
Watchdog Timer :
yes
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Copper, Gold, Tin
Factory Lead Time :
24 Weeks
Core Processor :
H8S/2000
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2007
Data Bus Width :
16b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
70
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA