CTSPT44LF-115M
Mfr.Part #
CTSPT44LF-115M
Description
1100UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
Package :
Bulk
Inductance :
1.1 mH
Type :
Toroidal
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.615 L x 0.590 W (15.62mm x 14.99mm)
Tolerance :
±20%
Series :
CTSPT-L
Features :
DC Resistance (DCR) :
1.25Ohm Max
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
740 mA
Height - Seated (Max) :
0.390 (9.91mm)
Datasheets
CTSPT44LF-115M
Central Technologies CTSPT44LF-115M
CTSPT44LF-115M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD