CTSPI2D10F-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTSPI2D10F-1R0M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.041 (1.05mm)
Product Status :
Active
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Features :
Series :
CTSPI2D10F
Ratings :
Inductance :
1 µH
DC Resistance (DCR) :
65mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Shielding :
Shielded
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Size / Dimension :
0.126 L x 0.126 W (3.20mm x 3.20mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Datasheets
CTSPI2D10F-1R0M
Central Technologies CTSPI2D10F-1R0M
CTSPI2D10F-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD