CTM3F-102J
Mfr.Part #
CTM3F-102J
Description
1000UH AXIAL MOLDED INDUCTR
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1 mH
Height - Seated (Max) :
Inductance Frequency - Test :
790 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
2.8MHz
Current Rating (Amps) :
78 mA
Material - Core :
Ferrite
Series :
CTM3F
DC Resistance (DCR) :
16Ohm Max
Size / Dimension :
0.190 Dia x 0.441 L (4.82mm x 11.20mm)
Datasheets
CTM3F-102J
Central Technologies CTM3F-102J
CTM3F-102J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD