CTM3F-100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM3F-100M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
10UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
CTM3F
Ratings :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Molded
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Material - Core :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Axial
Inductance :
10 µH
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
610mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Current Rating (Amps) :
440 mA
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Shielding :
Unshielded
Features :
Size / Dimension :
0.190 Dia x 0.441 L (4.82mm x 11.20mm)
Package / Case :
Datasheets
CTM3F-100M
Central Technologies CTM3F-100M
CTM3F-100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD