CTM3F-100J
Mfr.Part #
CTM3F-100J
Description
10UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
610mOhm Max
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.190 Dia x 0.441 L (4.82mm x 11.20mm)
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Ratings :
Current Rating (Amps) :
440 mA
Tolerance :
±5%
Inductance :
10 µH
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
CTM3F-100J
Central Technologies CTM3F-100J
CTM3F-100J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD