CTBF10TK
Mfr.Part #
CTBF10TK
Fixed Inductors
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.0079 Ω
Series :
CTB
Case/Size Code :
Construction :
Open Wound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
150 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
106
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Core Material :
Air
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Package Height :
3.18 mm
Inductance :
43 nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Packing Method :
TR
Package Length :
5.84 mm
Inductance-Nom (L) :
0.043 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
7.9mOhm
Package Width :
3.05 mm
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
4 A
Datasheets
CTBF10TK
Central Technologies CTBF10TK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD