CTBF10TG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTBF10TG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD AIR CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.043 µH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package Length :
5.84 mm
DC Resistance :
0.0079 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
7.9mOhm
Series :
ctbf
Package Height :
3.18 mm
Rated Current-Max :
4 A
Shielded :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
150 MHz
Inductance :
43 nH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Core Material :
Air
Type :
Wirewound
Construction :
Open Wound
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
106
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Width :
3.05 mm
Packing Method :
TR
Datasheets
CTBF10TG
Central Technologies CTBF10TG
CTBF10TG datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD