CR5211S-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR5211S-30
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A DC
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Mount :
DIN Rail, Panel
Accuracy :
±1%
Polarization :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
DC
Operating Temperature :
0°C~50°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Current :
35mA
Current - Supply (Max) :
35mA
Number of Channels :
1
Sensor Type :
Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing :
30A
Voltage - Supply :
24V
Packaging :
Bulk
For Measuring :
DC
Polarity :
Unidirectional
Series :
CR5200
Output :
Ratiometric, ±10 V
Package / Case :
Module
Min Operating Temperature :
0°C
Published :
Response Time :
250ms
Max Operating Temperature :
50°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Datasheets
CR5211S-30
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR5211S-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~50°C, Number of Channels:1, Output:Ratiometric, ±10 V, Package / Case:Module, Mounting Type:DIN Rail, Panel, CR5211S-30 pinout, CR5211S-30 datasheet PDF, CR5211S-30 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR5211S-30 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR5200 Series Hall Effect, Closed Loop Sensor 1-Channel Unidirectional 0°C~50°C 24V DC 30A Accuracy-±1%
CR5211S-30 Overview
As a safety precaution, current sensors are placed in Module packages. Bulk protects the current sensors from damage. There should be 35mA maximum current supplied by these current sensors. If the current supplied by the current sensor is greater than 35mA, then the sensor should be faulty. It is essential that these current sensors work at a temperature above 0°C. It is important to set the maximum operating temperature of the current sensors to 50°C.
CR5211S-30 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC
Sensing Current: 30A