CR5210S-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR5210S-30
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A DC
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Published :
2012
Operating Temperature :
0°C~50°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Polarization :
Bidirectional
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Operating Supply Current :
30mA
Series :
CR5200
Max Supply Current :
35mA
Frequency :
DC
Current - Sensing :
30A
For Measuring :
DC
Voltage - Supply :
24V
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Module
Min Operating Temperature :
0°C
Current - Supply (Max) :
35mA
Sensor Type :
Hall Effect, Closed Loop
Packaging :
Bulk
Output :
Ratiometric, Voltage
Accuracy :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
50°C
Mount :
DIN Rail, Panel
Number of Channels :
1
Response Time :
250ms
Datasheets
CR5210S-30
CR Magnetics, Inc. CR5210S-30
CR5200 Series Hall Effect, Closed Loop Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~50°C 24V DC 30A Accuracy-±1%
CR5210S-30 Overview
As a safety precaution, current sensors are placed in Module packages. Bulk protects the current sensors from damage. There should be 35mA maximum current supplied by these current sensors. If the current supplied by the current sensor is greater than 35mA, then the sensor should be faulty. It is essential that these current sensors work at a temperature above 0°C. It is important to set the maximum operating temperature of the current sensors to 50°C. Whenever these components are operating, their current should be 30mA.
CR5210S-30 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC
Sensing Current: 30A