CR5210-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR5210-10
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Current - Sensing :
10A
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Operating Temperature :
0°C~50°C
Max Supply Current :
40mA
Number of Channels :
1
Polarization :
Unidirectional
Response Time :
250ms
Frequency :
DC
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Bulk
Mount :
DIN Rail, Panel
Max Operating Temperature :
50°C
Current - Supply (Max) :
40mA
Sensor Type :
Magnetic Modulator, Closed Loop
Package / Case :
Module
Voltage - Supply :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
For Measuring :
DC
Series :
CR5200
Output :
Ratiometric, Voltage
Published :
2014
Accuracy :
±1%
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
CR5210-10
CR Magnetics, Inc. CR5210-10
CR5200 Series Magnetic Modulator, Closed Loop Sensor 1-Channel Unidirectional 0°C~50°C 24V DC 10A Accuracy-±1%
CR5210-10 Overview
A Module package is used to protect the current sensors from damage. The devices are protected from damage by the Bulk package. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 40mA. No more than 40mA current should be supplied by current sensors. To make these current sensors work, their operating temperature must not fall below 0°C. Current sensors should, however, be set to 50°C for their maximum operating temperature.
CR5210-10 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Magnetic Modulator, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC
Sensing Current: 10A