CIH10T56NJNC
Mfr.Part #
CIH10T56NJNC
Description
FIXED IND 56NH 400MA 750MOHM SMD
Tolerance :
5%
DC Current :
400mA
DC Resistance (DCR) :
750 mOhm Max
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Inductance :
56 nH
Depth :
950μm
Type :
Multilayer
Max DC Current :
300mA
Height :
950μm
Width :
787.4μm
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.75mm
Current - Saturation :
Test Frequency :
100MHz
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
CIH10T
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Current Rating :
400mA
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) - Parallel :
750mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CIH10T56NJNC
Samsung Electro-Mechanics CIH10T56NJNC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD