CI160808-3N9D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CI160808-3N9D
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9NH 300MA 250MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.3A
Current Rating (Amps) :
300mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Tolerance :
±0.3nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Published :
Number of Functions :
1
Type :
Multilayer
Special Feature :
0.3NH IS THE TOLERANCE
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
3GHz
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
3.9nH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Test Frequency :
100MHz
Series :
CI160808
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Datasheets
CI160808-3N9D
Bourns, Inc. CI160808-3N9D
CI160808-3N9D datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD