CI160808-27NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CI160808-27NJ
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27NH 300MA 600MOHM SMD
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0603
Shielding :
No
Published :
2008
Current Rating :
300mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current :
200mA
Inductance Tolerance :
5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Type :
Multilayer
REACH SVHC :
No SVHC
Test Frequency :
100MHz
Series :
CI160808
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Inductance :
27nH
Q Factor :
10
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
DC Current :
300mA
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
300mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
JESD-609 Code :
e3
Depth :
950μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CI160808-27NJ
Bourns, Inc. CI160808-27NJ
CI160808-27NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD