CI160808-10NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CI160808-10NJ
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 300MA 350MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductance :
10nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Type :
Multilayer
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
CI160808
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Number of Functions :
1
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Inductance Tolerance :
5%
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Contact Plating :
Tin
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current :
300mA
Q Factor :
10
Test Frequency :
100MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ceramic
Current Rating :
300mA
ECCN Code :
EAR99
Depth :
950μm
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Mount :
Surface Mount
DC Current :
300mA
Max DC Current :
300mA
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
1.8GHz
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
CI160808-10NJ
Bourns, Inc. CI160808-10NJ
CI160808-10NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD