CHF5225CNF500L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHF5225CNF500L
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Flat Box, Terminator
Datasheet
Download
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 60W
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
RF Misc ICs and Modules
Housing Material :
Aluminium
Base Part Number :
CHF5225
Depth :
12.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
60W
Composition :
Thick Film
Lead/Base Style :
Tab
Function :
Power Module
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Flange Mount
Input Power-Max (CW) :
47.78dBm
Series :
CHF5225CNF
Frequency :
0Hz~4GHz
Packaging :
Bulk
Power Rating :
60W
Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
6.35mm
Resistance :
50Ohm
Military Standard :
Not
VSWR-Max :
1.2
Min Operating Temperature :
-55°C
RF/Microwave Device Type :
RF/MICROWAVE TERMINATION
Height :
2.667mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
13.1mm
Construction :
COMPONENT
Package / Case :
Flat Box, Terminator
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Datasheets
CHF5225CNF500L
Bourns, Inc. CHF5225CNF500L
Flange Mount Flat Box, Terminator Bulk Power Module 0Hz~4GHz CHF5225 13.1mm
CHF5225CNF500L Overview
The RF modulator operates at a frequency of 0Hz~4GHz.RF IC with the enhanced Flat Box, Terminator package.In this package, the RF modulator is mounted in the Bulk format.Ideally, you should place this RF modulator on a Flange Mount-type PCB or development board.A RF switch IC's temperature less than 150°C must be used for operation.This RF switch IC must not be operated at a temperature below -55°C when it is at its minimum operating temperature.
CHF5225CNF500L Features
Frequency of 0Hz~4GHz