CFS1/4C103J
Mfr.Part #
CFS1/4C103J
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Package :
Bulk
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Military Standard :
Not Required
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Wire
Tolerance (+ or -) :
5%
Voltage Rating :
250 V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
Not Required
Height - Seated (Max) :
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Lead Length :
20 mm
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.067 Dia x 0.126 L (1.70mm x 3.20mm)
Package Length :
3.2 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Packing Method :
Box
Resistance Value (Ohm) :
10k
Rated Temperature :
70 °C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Lead Length (mm) :
20
Lead Diameter :
0.45 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
3.2 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Range @ Derated Power :
Tolerance :
5%
Resistance :
10000(ohm)
Reference Standard :
IEC60115-2
Surface Mount :
Lead Spacing (nom) :
Working Voltage :
250 V
Diameter :
1.7 mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
CFS1/4C103J
FIXED RESISTOR, 10000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,