CFS1/4C102J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFS1/4C102J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Conformal
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
1.7mm
Package / Case :
Conformal
Resistance :
1kOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
CFS1/4C102J
Carbon Film, 1kOhm, 5%,