CFR-25JT-52-7M5
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-7M5
Description
RES 7.5M OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
7.5mOhm
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.55 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFR-25JT-52-7M5
YAGEO CFR-25JT-52-7M5
FIXED RESISTOR, 7.5MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,