CFR-25JT-52-36R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-36R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 36 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
36Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.55 mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Cylindrical
Series :
CFR
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR-25JT-52-36R
YAGEO CFR-25JT-52-36R
FIXED RESISTOR, 36Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,