CFR-25JT-52-1M2
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-1M2
Description
RES 1.2M OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Resistance :
1.2mOhm
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFR-25JT-52-1M2
YAGEO CFR-25JT-52-1M2
FIXED RESISTOR, 1.2MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,