CFR-25JT-52-16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-16R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CFR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
16Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.55 mm