CFR-25JB-52-2R2
Mfr.Part #
CFR-25JB-52-2R2
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Resistance :
2.2Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Series :
CFR
Wire
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFR-25JB-52-2R2
YAGEO CFR-25JB-52-2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,