CFR-12JT-52-510K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-510K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 510K OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Cylindrical
Published :
Package / Case :
Axial
Series :
CFR
Resistance :
510kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.45 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFR-12JT-52-510K
YAGEO CFR-12JT-52-510K
FIXED RESISTOR, 510kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,