CFR-12JT-52-43R
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-43R
Description
RES 43 OHM 5% 1/6W AXIAL
yes
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Resistance :
43Ohm
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.45 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
No
Datasheets
CFR-12JT-52-43R
YAGEO CFR-12JT-52-43R
FIXED RESISTOR, 43Ohm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,