CFR-12JT-52-180K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-180K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
0.45 mm
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Pbfree Code :
yes
Published :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Resistance :
180kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CFR
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Datasheets
CFR-12JT-52-180K
YAGEO CFR-12JT-52-180K
FIXED RESISTOR, 180kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,