CFR-12JR-52-6R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-6R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
167mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
6.2Ohm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CFR
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFR-12JR-52-6R2
YAGEO CFR-12JR-52-6R2
6.2Ohm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,