CFR-12JB-52-7M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-7M5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5M OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
167mW
Lead Diameter :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Surface Mount :
No
Resistance :
7.5mOhm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Series :
CFR
Package / Case :
Axial
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Carbon Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR-12JB-52-7M5
YAGEO CFR-12JB-52-7M5
FIXED RESISTOR, 7.5MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,