CFR-12JB-52-1M8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-1M8
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8M OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
167mW
Working Voltage :
150V
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lead Diameter :
0.45 mm
Resistance :
1.8MOhm
Package / Case :
Axial
Series :
CFR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%