CF2JT750R
Mfr.Part #
CF2JT750R
Description
RES 750 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
5mm
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Published :
Tubular
Mount :
Axial, Through Hole
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±5%
Resistance :
750Ohm
Datasheets
CF2JT750R
Stackpole Electronics, Inc. CF2JT750R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, Carbon Film,