CF2JT160R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF2JT160R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 160 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
20 Weeks
Composition :
Carbon Film
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Resistance :
160Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Construction :
Tubular
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CF
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
HTS Code :
Datasheets
CF2JT160R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, Carbon Film,