CDLL1A40
Mfr.Part #
CDLL1A40
Package / Case
DO-213AB, MELF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Peak Reverse Current :
100μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Output Current-Max :
1A
Capacitance @ Vr, F :
0.9pF @ 5V 1MHz
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Natural Thermal Resistance :
220 °C/W
Average Rectified Current :
1A
Mount :
Surface Mount
Published :
Forward Current :
1A
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CDLL1A40
Microchip Technology CDLL1A40
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 1A 100μA @ 40V 2-Termination Bulk DO-213AB, MELF Surface Mount
CDLL1A40 Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 1A is allowed.A thermal resistance value is how much a material or object resists a heat flow at a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 220 °C/W.In terms of output current, the maximum value is 1A.The datasheets show a peak reverse of 100μA, as shown in the data chart.
CDLL1A40 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 100μA
CDLL1A40 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CDLL1A40 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB