CDLL0.2A40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDLL0.2A40
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA DO213AA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Position :
END
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
17 Weeks
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
METALLURGICALLY BONDED
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Max Operating Temperature :
125°C
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Package / Case :
DO-213AA
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 40V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 0V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
0.2A
Terminal Form :
WRAP AROUND
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Forward Current :
200mA
Pin Count :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500mV @ 200mA
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Natural Thermal Resistance :
100 °C/W
Peak Reverse Current :
5μA
Average Rectified Current :
200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Datasheets
CDLL0.2A40
Microchip Technology CDLL0.2A40
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 500mV @ 200mA -65°C~125°C 5μA @ 40V 2-Termination Bulk DO-213AA Surface Mount
CDLL0.2A40 Overview
In this device, there is an average rectified current of 200mA volts.Forward current may not exceed 200mA.Phase diode rectifier is the amount an object or material resists a heat flow to a specific temperature difference, and Phase diode rectifiers natural thermal resistance is 100 °C/W.Output current is maximal at 0.2A.As the data chart indicates, the peak reverse is 5μA.
CDLL0.2A40 Features
an average rectified current of 200mA volts
0.2A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
CDLL0.2A40 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CDLL0.2A40 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB