CDLL1A20
Mfr.Part #
CDLL1A20
Package / Case
DO-213AB, MELF
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO213AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 20V
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
125°C
Forward Current :
1A
Natural Thermal Resistance :
220 °C/W
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Package / Case :
DO-213AB, MELF
SILICON
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 1A
Output Current-Max :
1A
Capacitance @ Vr, F :
0.9pF @ 5V 1MHz
Peak Reverse Current :
100μA
HTS Code :
Average Rectified Current :
1A
Datasheets
CDLL1A20
Microchip Technology CDLL1A20
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 1A 100μA @ 20V 2-Termination Bulk DO-213AB, MELF Surface Mount
CDLL1A20 Overview
This device has an average rectified current of 1A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.An object's thermal resistance is a measure of its ability to resist a heat flow, and its natural thermal resistance is 220 °C/W °C.The maximum output current is 1A.Datasheets indicate that the peak reverse is 100μA.
CDLL1A20 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 100μA
CDLL1A20 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CDLL1A20 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB