C2220C564KARAC7800
Mfr.Part #
C2220C564KARAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Depth :
5mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.3mm
Capacitance :
560nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
X7R
Length :
5.6mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
KEMET C2220C564KARAC7800
560nF Ceramic Capacitor 10% 2220
C2220C564KARAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
C2220C564KARAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 250V