C2220C102KGGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220C102KGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
5mm
Radiation Hardening :
No
Length :
5.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.6mm
Package / Case :
Capacitance :
1nF
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
2kV
KEMET C2220C102KGGAC7800
1nF Ceramic Capacitor 10% 2220
C2220C102KGGAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
C2220C102KGGAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 2kV