C2220C102KHGAC7800
Mfr.Part #
C2220C102KHGAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 3KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm C0G HV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL, High Voltage
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Pbfree Code :
yes
KEMET C2220C102KHGAC7800
SMD Comm C0G HV 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)