C2012Y5V1C106Z
Mfr.Part #
C2012Y5V1C106Z
Description
CAP CER 10UF 16V Y5V 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
Y5V F
Weight :
5.499807mg
Termination :
SMD/SMT
Series :
C
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10μF
Thickness :
1.4478mm
Tolerance :
-20% +80%
Dielectric :
Y5V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
C2012Y5V1C106Z
TDK Corporation C2012Y5V1C106Z
C 10μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012Y5V1C106Z Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals Y5V F indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
C2012Y5V1C106Z Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V