C2012C0G1E472J
Mfr.Part #
C2012C0G1E472J
Description
CAP CER 4700PF 25V C0G 0805
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Published :
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.6mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
711.2μm
Datasheets
C2012C0G1E472J
TDK Corporation C2012C0G1E472J
C 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1E472J Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
C2012C0G1E472J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V