C2012C0G1H103J/1.25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012C0G1H103J/1.25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
10000pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
711.2μm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Depth :
1.25mm
TDK Corporation C2012C0G1H103J/1.25
C 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1H103J/1.25 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C2012C0G1H103J/1.25 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V