C2012C0G1H100D
Mfr.Part #
C2012C0G1H100D
Description
CAP CER 10PF 50V C0G 0805
Thickness :
711.2μm
REACH SVHC :
Unknown
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
EAR99
Number of Pins :
2
Tolerance :
±0.5pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10pF
Surface Mount
Packing Method :
Bulk
Weight :
5.499807mg
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
C2012C0G1H100D
TDK Corporation C2012C0G1H100D
C 10pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1H100D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C2012C0G1H100D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V