C2012X8R2A683M125AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X8R2A683M125AE
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 100V X8R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.068μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
C
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.4986mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
C2012X8R2A683M125AE
TDK Corporation C2012X8R2A683M125AE
C 0.068μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)