C2012X7T2W153K085AA
Mfr.Part #
C2012X7T2W153K085AA
Description
CAP CER 0.015UF 450V X7T 0805
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
450V
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7T
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7T
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Height :
850μm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Published :
Datasheets
C2012X7T2W153K085AA
TDK Corporation C2012X7T2W153K085AA
C 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)