C2012X7R2E472K085AA
Mfr.Part #
C2012X7R2E472K085AA
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Voltage :
250V
Number of Pins :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Published :
2001
2
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
250V
Case Code (Imperial) :
0805
Capacitance :
4700pF
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Height :
1mm
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
C2012X7R2E472K085AA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012X7R2E472K085AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C2012X7R2E472K085AA pinout, C2012X7R2E472K085AA datasheet PDF, C2012X7R2E472K085AA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012X7R2E472K085AA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C2012X7R2E472K085AA
C 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)