C2012X7R2A683M085AA
Mfr.Part #
C2012X7R2A683M085AA
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0805
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Capacitance :
0.068μF
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
yes
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
1.0414mm
Height :
850μm
EAR99
Datasheets
C2012X7R2A683M085AA
TDK Corporation C2012X7R2A683M085AA
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)